مرکز همایش های کاوش

 

معتبرترین همایش های کشور را از ما بخواهید

www.icnf.ir

 

آمار بازدید

افراد آنلاین: 1

بازدید امروز : 2

بازديد دیروز : 2

کل بازدید : 571796

اقبال داوطلبان به تغییرات جدید آزمون دکتری تخصصی

تاریخ ثبت: 3 سال پیش

بعد از سالها کاهش تدریجی شرکت کنندگان آزمون دکتری تخصصی، امسال شاهد افزایش تعداد داوطلبان این آزمون هستیم.

به گزارش دانشجو (Daneshjoo.info)، طبق آخرین آمار اعلامی سازمان سنجش آموزش کشور، که پیش از بسته شدن سامانه ثبت نام ارائه شده است، حدود ۲۶۰ هزار نفر در کنکور دکتری ۱۳۹۶ ثبت نام کرده اند که رشدی ۶۵ درصدی نسبت به سال گذشته نشان می دهد. اگرچه بخشی از این افزایش مربوط به ادغام آزمون دانشگاههای آزاد و سراسری است اما با توجه به اینکه سالهای گذشته نیز بسیاری از داوطلبان در هر دو آزمون شرکت می کردند قاعدتا بخش زیادی از این افزایش مربوط به اقبال داوطلبان به قوانین جدید مصوب در زمینه آزمون دکتری است.

با برگزاری آزمون دکتری به شیوه نیمه متمرکز در سال ۱۳۹۰ و امیدآفرینی در داوطلبان برای عدالت بیشتردر پذیری مقطع دکتری، داوطلبان این آزمون به طور چشم گیری افزایش یافت و این افزایش تا سال ۱۳۹۳ ادامه داشت، به طوری که آمار شرکت کنندگان آزمون در این سال به ۲۳۹ هزار نفر رسید. اما نحوه برخورد با داوطلبان آزمون در آن سال و افزایش تدریجی اختیارات دانشگاه ها موجب شد تا تعداد ثبت نام کنندگان نیز روندی نزولی یابد و این تعداد در آزمون سال ۹۵ به حدود ۱۵۷ هزار نفر برسد.

اما بار دیگر در آزمون سال جاری شاهد افزایش تعداد ثبت نام کنندگان این آزمون هستیم که قطعا ناشی از قانون سنجش و پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی است. برگزاری یکپارچه بخش کتبی آزمون دکتری سراسری و آزاد و امکان انتخاب بیشتر، وزن ۵۰ درصدی آزمون کتبی و نظارت بیشتر سازمان سنجش بر برگزاری کنکور از جمله تغییراتی که بار دیگر زمینه امید به عدالت در پذیرش دکتری را فراهم کرده است. امیدواریم نحوه برگزاری و پذیرش نهایی داوطلبان به گونه ای باشد که این امید برای همیشه زنده بماند و به حقیقت تبدیل شود.


مسئولیت نظرات و دیدگاه های بازدیدکنندگان بر عهده خود ایشان است و لينک های موجود به سایر سايت ها و وبلاگ ها لزوما به معناي تاييد محتواي آنها نمي باشد.
2002-2016 © کلیه حقوق متعلق به سایت اطلاعات علمی دانشجویان ایران به نشانی اینترنتی http://www.daneshjoo.info/ می باشد.  kavoshHamayesh